Yeniden merhaba herkese.. Dergimizin iyi takipçisi olanlar farketmişlerdir ki, bir süredir ortalarda görünmüyordum (ne zaman 3 sayı geçti ben de anlayabilmiş değilim :) ) ama artık sık sık görebileceksiniz beni buralarda (eyvah :p). Koskoca bir senenin vermiş olduğu yorgunluk, ardından da yaz tatiliyle beraber ben de en güzel dinlenme şekli olan bilgisayar oyunlarına kendimi fazlaca kaptırdım kabul ediyorum, ama onlar da çok güzeller. Sanırım zaafım var bu konuda ne yapabilirim :) İşte tam da bu noktada bu yaz oynadığım en güzel oyunu sizlerle paylaşmak için buradayım: Devil May Cry 3... Hiç vakit kaybetmeden insanı dünyadan koparıp içine sarmalayan bu oyunumuzu başlayalım incelemeye...

Her Şeyin Başladığı Yer

Ah be Vergil sen ki Sparda gibi bir yiğidin oğlusun hiç yakışıyor mu sana... Tamam tamam baştan alıyorum. Evvel zaman içinde Sparda adında bir şeytan, insanoğlunu korumak için kendi ırkına karşı savaş açıp insanların dünyasıyla şeytanların dünyasını birbirinden ayırıyor. Oyun boyunca yönlendireceğimiz Dante de Sparda'nın bir insandan olan oğlu. Dante tıpkı babası gibi kötülere karşı savaş açıp, dünyadaki şeytanları öldürmek için bir dedektiflik bürosu açıyor. Her şey güzel güzel giderken olaylar büroya gelen bir adamla değişiyor:

Arkham: Adın Dante mi? Sparda'nın oğlu? Dante: Bunu nereden biliyorsun? Arkham: Kardeşinden... Bu davetiyeyi sana o gönderdi, lütfen kabul et. Dante: Davetiye ha? Evet yanlış okumadınız, Dante Sparda'nın tek oğlu değil, Vergil adında yarı şeytan bir kardeşi daha var. Ne yazık ki kardeş olmalarına rağmen birbirlerine hiç benzememişler. Dante babası gibi insanların özgürlüğünü savunurken, kardeşi Vergil şeytan dünyasının kapısını yeniden açıp iki dünyanın da tek hakimi olma peşinde. Dante'nin ofisine gelen de Vergil'in sadık uşağı Arkham'dan başkası değil.. Bu konuşmalardan sonra, Dante'nin ofisinin karşısında tepesinde Vergil olan Temen-ni-gru adında kocaman bir kule belirir ve ortalığı şeytanlar basar. Alaycı kahramanımız Dante ise bunu sadece bir parti daveti olarak kabul edip maceranın içine atılır...

Çeşit Çeşit Danteler

İşte bu oyunun en eğlenceli yönlerinden biri. Görevlere başlarken yada görevlerin belli yerlerinde seçebileceğimiz 6 çeşit Dante'miz var. Bunların her biri birbirinden yetenekli, hepsi ayrı bir konuda uzman. Böylece herkes en iyi şekilde kullanabildiği özelliği seçip oyunun genelini onunla oynayabilir, gerekli olan yerlerde de gerekli olan karaktere geçebilir. Hadi bu karakterlere bir göz atalım:

Trickster: Benim favori dövüş stilim. Trickster stilinde Dante hızı sayesinde saldırılardan kolayca sıyrılıp, kendi saldırılarını daha kolay bir şekilde gerçekleştirebiliyor. Oyunun genelinde çeviklik gerekli olduğu için bence en işlevsel stil.

Swordmaster: Bu stilimizde ise Dante kılıç konusunda bir uzman olup çıkıyor karşımıza. Kombolar daha da kolaylaşıyor, kılıç kullanmadaki hızımız artıyor ve yeni yeni ataklar ekleniyor.

Gunslinger: Dante'nin silahlarının konuşmasını istiyorsanız seçeceğiniz stil kesinlikle bu olmalı. Silahlar için daha hızlı ateş ve şarjör değiştirme imkanı sağlayan bu modda yeni gelen kombolar da büyük avantaj yaratıyor.

Royal Guard: Eğer hız yerine defans yapıp doğru anı beklemeyi seviyorsanız Royal Guard sizin stiliniz. Bu stilde de Dante saldırılara karşı savunma yapıp, avantajlı bir durumda karşı saldırıya geçiyor.

Quicksilver: Oyunda sonradan kazanılan bir stil olan Quicksilver, bir süreliğine Dante'nin dışındaki zamanı yavaşlatıp ona düşmanları karşısında büyük bir avantaj sağlıyor.

Doppelganger: Bu da oyunda sonradan kazanılan bir stil olup, Dante'nin tek başına canının sıkıldığı zamanlarda ona bir arkadaş vermenizi sağlıyor. Bu stilde geçici olarak bir Dante daha yaratıp, bir tanesi zaten yeterince bela yaratan Dantelerle ortalığı iyice karıştırabilirsiniz.

Oyunda hangi stille oynarsanız o stil üzerinde deneyim puanı kazanıyorsunuz ve belli bir puanı geçtikten sonra o stilde seviye atlıyorsunuz. Her stil 3. seviyeye kadar çıkabiliyor ve her yeni seviyede o stile ait yeni bir özellik kazanıyorsunuz.

Alet Edevatlar Hazır Olsun

Oyunda iki çeşit silah var: ateşli silahlar ve ana silahlar. Bir göreve başlarken sadece 2 ateşli silah ve 2 ana silah seçilebiliyor ve sadece görevin belirli yerlerinde değiştirilebiliyor.

Ateşli Silahlar:

Yardımcı silahlar da diyebileceğimiz ateşli silahlar Dante'nin uzaktan saldırı araçları. Çok da etkili olmamalarına rağmen yerine göre gayet büyük işler başarabiliyorlar. Yine her bir silahın seviyesi var, ama bu seviyeler deneyimle artmıyor, oyunun para birimi olan "orb"larla satın almanız gerekiyor. Her seviyede silahın ya ateş gücü ya da şarjörü gelişiyor.

  • Ebony & Ivory: Oyun başındaki silahımız, çifte tabancalar.
  • Shotgun: Oyunda çok değil 1-2 görev sonra aldığımız bir silah. Yakından çok etkili, tahrip gücü yüksek. Özellikle şeytanları yere düşürmeniz veya bir yerden aşağı yuvarlamanız gerektiğinde çok işe yarıyor.
  • Artemis: Enerjiyi yoğunlaştırıp ateş gücüne dönüştüren silahımız. Bununla enerji okları kullanan düşmanları etkisiz hale getirebilirsiniz.
  • Spiral: Uzun mesafeli bir silah. Çok zarar veriyor ama bir o kadar da yavaş doluyor. Ayrıca bu silahla havadayken ateş edemiyorsunuz.
  • Kalina Ann: Oyunun başlarında tanışacağınız Lady'den oyunun ilerilerinde alacağınız bir roket atar. Etkili ama menzili kısa.

Bu silahlarla şov yapmak için her birini ayrı ayrı Gunslinger stilinde denemenizi öneririm ;)

Ana Silahlar:

Ana silahlar dediğimiz ise daha çok kılıç gibi yakın dövüş silahlarını içeren, daha güçlü silah grubu. Bu silahlarda hazır olarak kombolar dışında orblarla satın alabileceğiniz daha bir sürü kombo bulunuyor.

  • Rebellion: Dante'nin kendi kılıcı, şeytanları ortadan ikiye bölmek dışında pek bir özelliği bulunmuyor :)
  • Cerberus: Buz tipi olan bu silah hızlı ataklar için ideal. Üç saplı olması nedeniyle kalabalık alanlarda kullanımı çok uygun.
  • Agni&Rudra: Biri ateş diğeri fırtına tipi olan çifte kılıçlar. Çok hızlı ve etkililer, vuruşlarında ateş yada fırtına bonusu vurmaları da bu kılıçların bir diğer güzelliği.
  • Nevan: Hiç kırılmayan bir elektro-gitar. Bu silah sayesinde yarasaları kontrol edebiliyorsunuz, elektrik dalgaları gönderebiliyorsunuz. Çok kullanışlı gelmemişti bana ama belki de ben becerememişimdir :)
  • Beowulf: Çok güçlü yakın dövüş silahları. Ellere ve ayaklara giyilen 4 pençeden oluşan bu silah, defans ve saldırı bakımından büyük avantajlar sağlıyor.

Bu silahların neler yapabildiğini görmek içinse Swordmaster olup tadını çıkarın.

Nefes Almak Yok

Oyunda bir sürü kombo var demiştik, haliyle bu kadar kombo yapmışken kullanılmasını istemiş oyunun yapımcıları. Oyun sırasında duraklamadan yaptığımız kombolarla yüksek puanlara ulaşmamız mümkün. Sağ üst tarafta çıkan bir çubuk bize ne kadar kendimizden geçtiğimizi gösteriyor. "Dope!", "Alright!", "Stylish!" gibi kombo seviyeleri bol bol puan demek. Eğer bir darbe alırsak, atak yapmayı bırakırsak yada hep aynı şekilde saldırırsak kombo seviyelerini kaybediyoruz ve her şeye yeniden başlamamız gerekiyor. Bu kombo seviyelerinin önemli olduğu yerler var oyunda, talim heykelleri.. Bu heykellere saldırıp yüksek kombo seviylerine ulaştığımızda içlerinden ödüller çıkıyor. Çıkan şeylerin çoğu nadir bulunan eşyalar. Görevlerin sonunda ise attığınız her adım üniversite hesabı değerlendiriliyor ve size "S, A, B ,C" gibi bir harf notu veriliyor. Bu değerlendirmede her şey önemli, görev süresince harcadığınız zamandan tutun da aldığınız hasara kadar her şey.

Bazen de Şeytana Uymak Gerek

Yarı şeytan olan Dante'miz meğer geçici bir süreliğine şeytan haline bürünebiliyormuş. Oyunun ortalarından sonra ortaya çıkan bu özelliğimiz çok ama çok işimize yarıyor. Şeytan moduna geçtiğimizde biraz çirkinleşiyoruz ama kazandıklarımız buna değer. Canımız yavaş yavaş dolmaya başlıyor, hızımız neredeyse 2-3 katına çıkıyor. Ataklarımız güçleniyor ve karşıdan aldığımız ataklarda bizim ataklarımız kesilmiyor, daha az canımız gidiyor. Ama dediğimiz gibi geçici bir süre bu özelliğimiz var, sol üstteki can çubuğunun hemen alında bulunan yuvarlak yuvarlak yıldızlar (tabii şeytan özelliğimiz açıldıktan sonra çıkıyorlar) bizim büyü puanlarımız. Şeytan olduğumuzda bu seviye yavaş yavaş azalmaya başlıyor. Yeniden dolması da insan halimizdeyken verdiğimiz hasarlara bağlı. Bu büyü puanları ayrıca oyunun ilerilerinde açılan Quicksilver ve Doppelganger stillerinde de zamanı durdurmak ve kendimizi kopyalamak için kullanılıyor.

Son Söz

Devil May Cry 3 oynadığım en güzel oyunlardan biri. Zaten senaryolu oyunlardan hoşlanıyorsanız DMC3 size istediklerinizi hatta daha fazlasını verebilecek bir oyun. Oturun başına, yorulana kadar dövüşün, sonra giren videoların keyfini çıkarın. İyi eğlenceler diliyorum...

Kaynaklar