Merhabalar,

Bu ay sizlere parasız bir OpenGl oyunu olan Crack-Attack'i tanıtacağız.. GNU Genel Kamu Lisansı ile lisanslanmış bir özgür yazılım olan crack-attack, eskiden Super Nintendo oynayanların da hatırlayacağı üzere Tetris Attack oyunundan esinlenerek hazırlanmış bir oyundur.. (buradan 80'lerin sonunda 90'ların başında çocuk olanlara selam ederim :) )

Oyunun güzel yanlarından biri de ister Windows, ister Linux, hatta ve hatta Mac OS X olsun, bütün işletim sistemi platformlarında oynanabiliyor olmasıdır.. http://aluminumangel.org/attack/ adresinde bulunan siteye girerek Download, Installation, and Running kısmından işletim sisteminize uygun olan sayfayı takip ederek kurulumu tamamlayabilirsiniz ve "acaba neymiş bu oyun" ya da "özlemişim yav tetris attack'i, ne oynardık yav eskiden süper nintendoyla, mario aileden biri olmuştu artık" benzeri cümleler kuruyorsanız oyunu anlatmaya geçebiliriz.

Oyunun oynanışı hakkında konuşmadan hemen bir dipnot düşelim; Crack-Attack ismi, yüksek bağımlılığa yol açan bir kokain türü olan "crack cocaine"den esinlenerek ortaya çıkmış.. Yani yüksek miktarlarda bağımlılığa neden olabiliyor (test edildi, onaylandı ;) )

Oyunumuzu açtıktan sonra aşağıda gördüğünüz gibi bir oyun konsoluyla karşılaşıyorsunuz. Temelde oynayabileceğiniz 3 ana seçenek var:

  • Tek Başına Oynama (Solo Mode): Tek başınıza oynayıp en yüksek puanı elde etmeye çalışıyorsunuz.. Computer AI seçeneğinde bilgisayarın yapay zekasını değiştirmiyorsunuz, "none" seçeneğinde kalıyor.. * İki kişilik oyun / Bilgisayara Karşı Oyun (Two Player Mode / VS computer ): Her ikisinde de skor haricinde bir saat karşınıza çıkmakta ve rakibinize göre en uzun sürede ayakta kalmaya çalışıyorsunuz.. Bilgisayar karşı oynarken Yapay Zeka(Computer AI) kısmında kolay, orta, zor seçeneklerini (artık hangisini gözünüze kestirdiyseniz :P) seçebiliyorsunuz.. Ama henüz acele etmeyin derim ben :) * X-treme Mode : Baktınız gördünüz tek başına oynaya oynaya nereye kadar, değişik heyecanlar arıyorsunuz; o zaman "Player Name"in altında bulunan "Game Mode" seçeneğinden x-treme mode'a geçebilirsiniz.. Yukarıdan düşen blokların değişmesi ve daha bir çok süpriz sizi bekliyor olacak bu seçenekte..

Peki Oyun Nasıl Oynanıyor?

Oyunumuzu başlattığımız zaman bir yığın kübün tabandan yukarıya doğru yükseldiğini görmekteyiz.. Amaç, bu küpleri yok ederek küp yığınının en üst düzeye ulaşmasını engellemek.. Peki bunu nasıl yapacağız? Küpler yanyana, üstüste, veya hem yanyana hem üstüste gelerek en az üçlü gruplar halinde olduklarında yukarıya çıkmayı durdurarak kendilerini patlatıp yokolmaktalar. İşte temel problem de burada, küpleri bir şekilde birbirleriyle üçlü, dörtlü, beşli gibi gruplar oluşturarak ortadan kaldırmalarını sağlamak.. Anlatmak istediğimi daha rahat görebilmek için lütfen yandaki resme bakınız:

Küpleri yok etmek için yerlerini değiştirebiliyoruz, bunu da sadece yatay seviyede yapabiliyoruz.. Yön tuşlarıyla aşağı, yukarı, sağa, sola hareket ettirirken iki hazneli imlecimizi, değiştirmek istediğimiz yere getirdiğimizde boşluk tuşuna basıyoruz ve küpler yer değiştiriyorlar.. Aynı bir üstteki örnekte olduğu gibi..

Tabi biz olağanca gücümüzle, en sinsi planları yapıp, tek kişilik oyunda en yüksek puanları yapmaya çalışırken, bilgisayar da boş durmuyor.. :) Bir yandan yukarıdan patlatmamız gereken çeşitli boyutlarda ve uzunluklarda küp blokları yolluyor; puan kazanıp ilerlemeye başladığımızda da hızlanıyor.. Aynı tetriste olduğu gibi :)

Peki Ya En Üst Noktaya Ulaşırsa Küpler Ne Oluyor?

Elimizden geldiğince çabuk bir şekilde eğer küplerin üzerinde küp bloğu varsa(ki emin olun, bu durumda olacaktır, tecrübeyle sabittir :)), onları patlatmaya çalışıyoruz.. 7 saniyelik bir süremiz var, bu süre aşıldığı zaman oyun esnasında puanınızın üstünde yer alan mavi çubuk kırmızı olmaya başlıyor.. O esnada tehlikeyi atlattınız atlattınız, atlatamadınız o zaman da puanınıza göre ya "GAME OVER" oluyor, ya da "YOU WIN" eşliğinde şeref tablosuna adınızı yazdırıyorsunuz :)

Combo / Zincirleme Sayılar

Diyelim ki yığınınız öyle bir hal aldı ki, yaptığınız bir değişiklikte iki tane patlayabilecek (3lü, 4lü) bloklar yakaladınız ve onlardan arta kalan boşluğa da yukarıdan küpler düştü.. Şans bu ki, yukarıdan düşen küpler de patlayabilecek bloklar oluşturup yokoldular.. Bu ve benzeri durumlarda, yani ilk hareket haricinde geriye kalan kısımda hiçbir müdahalede bulunmadan zincirleme şeklinde küp blokların patlaması ve yokolması olayına combo/zincirleme sayılar diyoruz. Bu sayede alacağınız puan, patlattığınız küp sayısıyla doğru orantılı olarak artıyor..

Hala denemediniz mi peki? deneyin deneyin ;) alışıyor bir süreden sonra insan.. Sonra daha stratejik nasıl oynasam diye uğraşmaya başlıyorsunuz :)

E tabi iki üç ufak tüyo da verelim, di mi mirim =)

Öncelikle alışmaya çalışın, kolay deyip geçmeyin.. her oynayışınızda farklı düşünme yetisine daha çok hakim olup, değişik ve daha karlı hareketlerde bulunacaksınız.. Sonra zamanla, önce 3 haneli, sonra da 4 haneli skorlara ulaşabileceksiniz =) (5 haneli skorlara henüz gelemedim, o yüzden yorum yapamıyorum o konuda :P)

Eğer yükseltme işlemini yavaş yaptığını düşünüyorsanız Yapay Zeka'nın, o zaman enter tuşuna basılı tutarak küp yığının istediğiniz miktarda yükselmesini sağlayabilirsiniz..

X-treme modda oynuyorsanız beyaz, gri ve siyah küpleri yanyana getirmemeye, hatta patlatmamaya çalışın.. Çünkü böyle bir durumda, yukarıdan iki küplük bloklar düşmekte ve bu bloklar sadece komşu alanlarında bir siyah,gri,beyaz küp bloğu patlaması olduğunda yok olabiliyorlar.. Bunun dışında Sarı ve Yeşil Bloklar sizi zorlayabilir; sarı geldiği zaman yön tuşlarınız tersine çalışıyor :D algılayıp, ona göre oynamak bir süre alabiliyor.. Yeşil Bloklar ise küpleri değiştirmeye yarayan imlecinizin kaybolmasına neden olabiliyor, bu sayede imleci göremeyip tabiri caizse "kör bir crack-attack" oyuncusu haline geliyorsunuz :) ayrıca periyodik aralıklarla renkleri değişen küpler de var X-treme modda.. Şahsi fikrim, yeteri kadar Tek Kişilik oyun oynamadan X-treme mod'a geçmemeniz..

ODTÜ Bilgisayar Topluluğu bünyesinde bu oyunda iddialı arkadaşlarımız bulunmakta, bunlardan bir tanesi de naçizane kendimim efendim =) itinayla her türlü rekabete açığız, buyrunuz geliniz, topluluk odamızda kapışalım :)

Bitirirken, oyunu merak ettiyseniz buradan kaynak koduna ulaşabilir, daha detaylı bilgi almanızı, yapay zekanın yaptıkları konusunda fikir sahibi olmanızı sağlayabilirsiniz.. Ayrıca Crack-Attack Ligi'ne başvurabilir, yeteneğinizi konuşturabilirsiniz.. =) Daha detaylı bilgi içinse Wikipedia Crack-Attack sayfasına ulaşabilirsiniz..