Bu ay, sizlere ses alanında çığır açan bir yenilikten bahsedeceğiz. Cetera algoritması üç boyutlu ses efektleri yaratmak için kullanılan bir algoritmadır. Starkey adlı, işitme cihazları üreten bir firma tarafından geliştirilen bu algoritma seslere yer, yön ve uzaklık özellikleri ekliyor.

Cetera teknolojisinin asıl amacı duyma desteği sağlamak. Better Hearing Institute’a gore günümüzde 28 milyondan fazla kişi duyma kaybı yaşıyor. Bu insanların sadece dörtte biri işitme cihazı kullanıyor; çünkü piyasadaki işitme cihazları ihtiyacı tam anlamıyla karşılayamıyor. Starkey’nin geliştirdiği Cetera teknolojisi ise beynin, sesin kaynağının yerini belirleme ve yüksek sesli ortamlarda bile belirli seslere konsantre olma becerilerini kullanmasına izin veriyor.

Duymanın asıl işlevi olan sesi tanımlama ve belirleme beyinde gerçekleşir. Kulakların asıl işi ise doğal akustik sinyalleri yakalayıp beyne göndermektir. Cetera, beynin sinyalleri işleme becerisiyle sesler arasındaki bariyeri kaldırıyor.

Cetera hiç şüpesiz işitme kaybı yaşayanlar için büyük bir fırsat; ama Cetera'nın kullanım alanları bununla sınırlı değil. Yakında Cetera'nın kullanıldığı şarkılar, filmler bulmak hiç de zor olmayacak.

http://www.youtube.com/watch?v=0M6SELmKn1w linkini açın ve videoyu izleyin. MUTLAKA KULAKLIK TAKIN; yoksa farkı anlayamayacaksınız. Kulaklıkları takın, gözlerinizi kapatın ve sanal berber dükkanının tadını çıkarın. Video bittiğinde, ileride filmler ve şarkıların neden Cetera teknolojisi kullanılarak yapılacağını daha iyi anlayacaksınız.