Merhaba arkadaşlar. Bu yazıda size günümüzün çok hızlı gelişen teknolojisinde “ Büyük Veri “ diye tabir ettiğimiz olguyu anlatacağım. Peki ama nedir bu “ Büyük Veri “ ?. Değerli okurlarımız genel tabiriyle büyük veri ( big data ) yıllardır birikmiş olan ve halen hızla biriken verilerin anlamlı ve dönüştürülüp işlenebilir haline denir. Video, fotoğraf, müzik, Twitter tweetleri ve gazetelerdeki köşe yazıları büyük verinin tanımına klasik örnekler oluşturur. Büyük veri aslında iş dünyası ve toplum için çok önemli kavramdır . Organizatörler herhangi bir kaynaktan veriye ulaşıp analiz edebilecek ve bu sayede masraflardan kaçınarak zamandan tasarruf edebilecekler.

Hadoop popüler ve en güvenilir büyük veri platformudur, çoğu öncü firmalar tarafından kullanılır. Mesela LinkedIn kişisel öneriler için Hadoop'u kullanır.

Şimdi arkadaşlar size büyük veri hangi platformlardan oluşur onları anlatayım. Bu platformlar şöyle sıralanır: Çeşitlilik (variety), hız (velocity), veri hacmi (volume), doğrulama (verification) ve değer (value).

Ben size en önemli 3 bileşenden bahsetmek istiyorum.

Çeşitlilik (Variety) : Birçok büyük veri kaynağının hepsi yapısal değildir ve bu durumda dosyaları kategorilere ayırmak kolay olmaz. Videoların, 3D modellerin, fotoğrafların tüm ortamlarda çalışabilmesi için (örneğin tabletler ve akıllı telefonlar) bütünleşik olmaları öncelikle gereklidir.

Hız (Velocity) : Bilgi teknolojisi sistemlerinin kapasitesinin üzerine çıkan bilgiler, yani veriler, çok hızlı bir şekilde artmaya devam ediyor. Hızla akan ve artan veriler veritabanlarının sürekli genişlemesine ve işlem sayısının artmasına neden oluyor.

Veri Hacmi (Volume) : Bu bir depolama platformudur ve büyük verinin en çok mücadele ettiği platformdur. Organizatörlerin bilgiyi saklama, arşivleme ve işleme gibi sorumluluklarını yerine getirmeleri gerekmektedir. Bilgiyi işleme niteliklerinin günümüzde çok yeterli olduğu düşünülemez. Asıl mücadele gelecekte başlayacaktır, eğer bir plan yapılmaz ise.

Şirketlerin ve devlet kurumlarının daha global ve daha yenilikçi bir hale gelebilmesi için büyük veri olgusunda bir adım önde olmaları gerekir. Günümüz dünyasında küresel şirketler milyon dolarlık kâr sağlamaktadırlar. Yeni kurulan küçük çaplı şirketler de kendilerine bu alanın içinde bir yer edinmelidirler.

KAYNAKLAR