Sevgili e-Bergi okurları! Bu ayki biyografi köşemizde bir bilgisayar bilimi uzmanı ve aynı zamanda Objective-C programlama dilinin yaratıcısı olan Brad Cox’tan söz edeceğiz.

Brad Cox 1967 yılında Furman Universitesi’nde Organik Kimya/Matematik diplomasını aldıktan sonra 1973’te Chicago Universitesi’nde Matematiksel Biyoloji üzerine doktorasını tamamladı. Ardından Bethesda Ulusal Sağlık Enstitüsü ve Woods Hole Deniz Bilimi Enstitüsü’nde öğretim üyesi olarak görev yaptı.

Dr. Cox, uzun zamandır ilgilendiği uzaktan eğitim ve dijital ticaret konularına yoğunlaşabilmek amacıyla 1998 yılında George Mason Universitesi’ndeki sosyal ve örgütsel eğitim programından (PSOL) ayrıldı. PSOL, sosyoekonomik ve teknik engelleri ortadan kaldırarak küresel, bilgi ağırlıklı bir ekonomik sistem geliştirme fikrine odaklanmış, farklı bilim dallarıyla ilişki içinde çalışan bir programdı. Fakat Brad Cox’ın eğitim alanındaki ilgileri çok farklıydı. İnternet, televizyon ve grup yazılımı (groupware) teknolojisini uygulayarak deneyimsel ve işbirlikçi eğitimi kolaylaştırmayı amaçlıyordu. Sadece akademik alanda değil; evde, iş hayatında ve tüm dünyada…

Farklı dallarla işbirliği içinde gelişen bir altyapıya, yazılım mühendisliği ve bilgisayar ağları alanlarındaki kapsamlı bilgisi de eklenince Brad Cox’ın başarılarla dolu hayatında ilk adımlar atılmış oluyordu.

ITT’de Programlama Teknoloji Merkezi’nde geniş çaplı telefon çevrim sistemi System 1240’ın geliştirilmesine destek olmak için Unix ve nesne odaklı teknolojiler uyguladı. Schlumberger-Doll Araştırması’nda yapay zekâ, Unix, iş istasyonu teknolojilerini ve yine nesne odaklı teknolojileri petrol bölgesi telli servislerinde uyguladı.

Elektronik ürünlerin ticareti için ülke çapında maddi birikim oluşturmayı ve yaymayı amaçlayan Elektronik Market Koalisyonu’nun (The Coalition for Electronic Markets) öncüsü oldu. Objective-C programlama dilini ve Software-IC kütüphanesini oluşturduğu The Stepstone Corporation’ı kurdu. Ayrıca Java Web Application Architecture, Java Cryptographic Objects, Action Learning Environment ve The MyBank Digital Rights Management System Brad Cox’ın diğer çalışmaları arasında yer aldı.

1994 yılında nesne teknolojisini konu alan Nesne Yönelimli Programlama: Evrimsel Bir Yaklaşım (Object-oriented Programming; An Evolutionary Approach) adlı kitabı yayımlandı. Bunu 1996’da Süper Dağıtım: Elektroniğin Sınırında Birer Mülk Olarak Nesneler (Superdistribution: Objects as Property on the Electronic Frontier) takip etti. Bu kitabında alım, satım ve emlak problemlerine teknososyal bir çözüm yolu önerdi.

Çok tanecikli dijital ürünlerin maddi tahsilâtı için çevrimiçi iş metodları üzerine patent sahibi olan Brad Cox, en iyi uzaktan eğitim kursu olarak $ 25.000 Paul Allen Vakıf Ödülü’ne layık görüldü.

Brad Cox’ın eğitimleri elektronik sınırları düzenleme, internet okuryazarlığı ve gelişmiş nesne teknolojilerini içermektedir. Bunların hepsi uzaktan eğitim kapsamındadır. Günümüzde Michael Rothschild’ın kitabı Bionomics’ten esinlenerek vasıta odaklı benzetimleri (simulation) keşfetmek amacıyla Sosyal Öğrenimin Berimsel Modellemesi (Computational Modeling of Social Learning) adlı dersi geliştirmektedir. Objective-C dışında XML, Java, Ruby, Python ve Perl programlama dillerini sıkça kullanan Cox, ayrıca piyano, gitar, tarih, schutzhund, yazılım mühendisliği ve dijital haklar yönetimine de ilgi duymaktadır.

Kaynaklar