Merhabalar değerli e-bergi okuyucuları,

Çoğunuzun bildiği gibi, 5.Bilgisayar Mühendisliği Öğrencileri Kongresi(BİLMÖK), bu sene 27 Şubat - 1 Mart tarihleri süresince ODTÜ Kültür Kongre Merkezi'nde yapıldı. 3 gün süresince Türkiye'nin dört bir yanından gelen misafirlerimizle dolu dolu bir BİLMÖK geçirdik. BİLMÖK'ün ardından, yaşadıklarımızı bir de bizden dinleyin :)

BİLMÖK Nedir?

Geçen seneki Nisan sayımızda BİLMÖK'ün tarihine, ne olduğuna göz atmıştık. Şimdi kısaca BİLMÖK'ün ne olduğunu, neden yapıldığını, amaçlarını hatırlayalım.

Bilgisayar Mühendisliği Öğrencileri Kongresi (BİLMÖK), beş yıldır devam eden ve ülkemizin dört bir yanından bilgisayar mühendisliği öğrencilerinin bir araya gelip, çeşitli oturumlara ve etkinliklere katıldığı bir organizasyondur. Mesleğe ilgili ve üniversitelerinde bu alandaki örgütlenme ve organizasyon konusunda aktif faaliyet gösteren, gelişmeleri yakından takip ederek sadece bir "yazılım işçisi"nden çok, fikir üreten ve çözüm sunan katılımcıların çalışmalarıyla ve geleceğe dair önemli adımların atıldığı, fikir-bilgi paylaşımlarının yapıldığı internet ortamında tartışma forumları ile hayata geçirilir. Bunun yanında, ilerde meslektaş olacak gençlerin bir araya gelmelerini sağlayarak sosyal bir altyapı da hazırlar.

Bilmök organizasyon yapısı ve çalışmaları bir yönetmelik ile belirlenmiş olup, yürütme kurulunun önerileriyle, ev sahibi üniversitenin organizasyon komitesi tarafından hayata geçirilir. Yürütme kurulu, kongre esnasında resmi katılımcılar tarafından seçilir.

BİLMÖK '09 Notları

Organizasyon komitesi olarak bu sene, geçmiş yıllardan farklı bir organizasyon yapmaya gayret sarfettik. Bunu birkaç başlığa ayırıp inceleyelim.

Sponsorlar

Bu sene, geçmiş senelerden farklı olarak kapalı kod destekçisi şirketlerin kaynaklarını kullanmaktansa, ODTÜ olarak yanlarında olduğumuz açık kaynak destekçisi firmaların kapısını çalmayı tercih ettik. Sağ olsunlar, daha önce bu yolda beraber yürüdüğümüz Pardus(Tübitak), ana sponsorumuz olmayı kabul etti. Bu bizim hayallerimizden biriydi, BİLMÖK'ün açık kaynak bayrağını taşıyan bir oluşumun kanatlarının altında gerçekleştirilmesi... Bu hayalimizi gerçeğe dönüştürmekte yardımcı oldukları için Pardus ekibine ve Tübitak'a teşekkür ediyoruz. Ama malesef bu güzel sözleri söyleyip bırakamayacağım, çünkü Tübitak'tan iletişime geçtiğimiz insanlar ve BİLMÖK standında görevli yetkililer ile çok keyifsiz dakikalarımız da oldu. Gönüllü bir öğrenci topluluğunun alınterine saygı gösterme konusunda, bizce sınıfta kaldılar. Kendimi bildim bileli desteklediğim bir oluşum tarafından bürokratik muameleye tabi tutulmamız ve "öğrenci" olmamızdan istifade edilerek önemsenmememiz, bizi üzen olaylardı.

Altın sponsorlarımızdan Sun Microsystems ve Havelsan da bize çok yardımcı oldu, BİLMÖK'ten haberdar olan ve biz gittiğimizde bizi güleryüzle ve istekli karşılayan Sun Microsystems'e ve Havelsan'a teşekkür ediyoruz.

Meslek odamız EMO, bu sene mesleki açıdan bilgisiz kesimi bilgilendirme amacında çok kararlıydı ve bu sene bize en çok destek olan sponsorumuz(destekçimiz)du. EMO'dan sayın Gölay ŞAKİROĞULLARI'na ve sayın Serdar ÇİFTÇİ'ye minnetlerimizi sunarız.

İçerik

Yine bu sene, geride bıraktığımız BİLMÖK'lerin aksine, içerikte teknik oturumlardan çok sosyal içerikli konulara eğilmeye çalıştık. Bu kararı vermemizdeki temel etken, birçok şehirde bu konularda çeşitli seminerlerin düzenleniyor olması ve internetteki yeterli sayılabilecek düzeydeki dökümanın aksine, sosyal ve mesleki alanda bilgisayar mühendisleri adaylarını bilgilendirebilecek etkinliklerin pek sık düzenlenmiyor olmasıydı. Kulaktan dolma bilgilerin yanlış yönlenme ile sonuçlanabileceği bu hassas alanda yapılacak oturumlar, BİLMÖK'ün amacına en çok hizmet eden içeriği oluşturacaktı. Ki yorucu ve eğlenceli 3 günün ardından aldığımız yorumlar, doğru şeyler yaptığımızın göstergesiydi.

Sonuç

5. senesinde elimizden geldiğince ileriye taşımaya çalıştığımız BİLMÖK'ü, amacımıza ulaştığımıza olan inancımızdan doğan huzurla, gelecek seneki organizatör Konya Selçuk Üniversitesi Bilgisayar Kulübü'ne emanet ediyoruz. Umuyoruz ki, konuklarımız mutlu bir şekilde evlerine dönmüşlerdir ve BİLMÖK'ten en az bizim kadar keyif almışlardır :)

Gelecek sene Konya'da görüşmek üzere!