Fosil yakıtların birgün biteceği öngörüsüyle firmalar son senelerde elektrikli otomobillere daha fazla önem vermeye başladı. Avrupalı Renault, Japon Toyota ve Amerikan Ford kısacası dünyanın dört bir yanında elekrikli arabalar üretiliyor. Elektrikli otomobil denilince ilk olarak akla Tesla gelse de bu kervana katılacak isimlerden birisi de Apple. Teknoloji devi Apple ilk elektrikli arabası için kolları sıvadı.

2010 yılından bu yana çalışmalarını sürdüren Apple, ilk elektrikli otomobilini “Project Titan” kod adıyla resmi bir ilanla duyurdu. Firmanın elektrikli otomobili için 600 kişilik bir ekip yoğun bir çalışma içerisinde ve yeni edinilen bilgiye göre de projenin gerçekleşmesi için o kadar uzun bir süre beklemeyeceğiz. Wall Street Journal gazetesinin haberine göre Apple, kendi markasını taşıyan otomobilin fizibilite çalışmasını şimdiden tamamladı, 2019 yılında ise elektrikli otomobilleri piyasaya sunacak.

600 kişilik ekibin sadece bu proje için hız kesmeden çalıştığı söyleniyor fakat otomobiller akıllı telefon ve tabletlere kıyasla daha karmaşık bir yapıya sahip olduğundan ve firmanın otomobil üretimi hakkında daha önce hiçbir tecrübesi bulunmadığından bu iş için ayrılan sürenin de bir hayli uzun olması bekleniyordu. Çalışmaların aralıksız devam etmesiyle beklenenden daha kısa bir sürede, 2019 yılı içerisinde piyasaya sunulacak olması Apple kullanıcılarını bir hayli sevindirdi. Ancak çoğu araba üreticisi kendi fabrikasına sahipken Apple kendi arabasını partnerlere ürettirecek. İlk olarak otomobilin yazılım ve donanım kısımları halledildi, şu sıralar sensörler üzerinde çalışmalar ve testler devam ediyor. Otomobilin tasarımı ise şimdiden hazır sayılır.

Apple ve Tesla Büyük Rakip Haline Gelebilir!

Günümüzde özellikle Tesla ile elektrikli arabalar büyük ivmeyle gelişim süreçlerine devam ediyor, üstelik gerek satış miktarları gerekse içten yanmalı motorlu araçlar ile aradaki farkı kapatmaları birçok kesim için hayal olarak görülen elektrikli araçların geleceğini netleştirmiş durumda. Gittikçe ivmelenen bir Tesla gücü varken, gelişmekte olan bir sektörde Apple’ın ilk elektrikli otomobil deneyimi yükselişe geçecek mi merak konusu.

iOS ile Entegre Çalışan Sistem

2019 yılında piyasaya sunulması hedeflenen Apple’ın elektrikli otomobilinde bulunan GPS başta olmak üzere çoğu sistem, iOS işletim sistemi tarafından yönetilecek. Otomobilin ilk prototipinin 2017 yılında düzenlenecek olan bir fuarda kamuoyunun karşısına çıkması bekleniyor. iPhone ve iPad’lerin entegre edilerek kapı ve pencerelerin kontrol edilebileceği aracın internete sızan birbirinden futuristik tasarımları, otomobil ve teknoloji tutkunlarını şimdiden heyecanlandırdı. Apple otomobillerinin jailbreak edilip edilmeyeceği ise ayrı bir merak konusu.

Jefferies and Co. firmasındaki analistlerin tahminlerine göre Apple’ın elektrikli otomobilinin ortalama fiyatı 55.000 dolar civarında olacak. Fakat Apple sunduğu özelliklere bağlı olarak birden fazla model geliştirecek ve çok daha pahalı modeler de bulunacak. Marka bilinirliği önemli bir faktör olduğundan Apple’ın ilk aracıyla Tesla’dan bile başarılı olabileceği de olasılık dahilinde ancak otomotiv sektöründe tecrübesiz bir firma olmasından dolayı çoğu analist fazla bir beklentiye sahip değil. Buna göre aracın piyasaya sürüldükten sonra ilk aşamada 200.000 adet satması bekleniyor.

Apple Otomobil İçin Yeni Hedef Nvidia

Nvidia deyince aklımıza ilk olarak grafik işlemciler ve çipsetler gelse de şirketin uzman olduğu bir başka konu derin öğrenme sistemleri. Bilgisayar oyunları, grafik tasarım ve video düzenleme programlarının en iyi performansı sunması için gerekli olan grafik ürünleri geliştirmesiyle bilinen Nvidia son zamanlarda otonom araçlarla ilgili çalışmalarnı sıklaştırmıştı.

Yapay zekanın bir üst seviyesi olarak tanımlanan bir teknoloji ile Nvidia, geliştirdiği çiplerini, kamera veya radar sistemlerinde kullanılmak üzere otomobil üreticilerine satıyor. Apple ise Nvidia’nın GPU’larının otomobillerdeki otomatik pilot sistemleri çalıştırmak için kullanıldığını belirti. Apple-Nvidia-otomobil denkleminde Nvidia’nın bu teknolojisinin 2008 yılından bu yana derin öğrenme grubunu yöneten isim Jonathan Cohen, artık Apple için çalıştığını kendi Linkedin sayfasından duyurdu. Apple derin öğrenme teknolojilerini daha çok haritalar ve Siri için ses tanıma gibi özelliklerde kullansa da kısa süre öncesine kadar "hayalin ötesine gidemez" yorumları yapılan iCar projesi için Cohen’ı işe alması şirketin otonom araçlar üzerine yoğunlaştığını gösteriyor. Ancak Apple’ın ilk arabası sürücüsüz çalışan akıllı arabalardan olmayacak. Onun yerine içinde BMW ve Tesla modelleri gibi gelişmiş sürücü asistanı bulunacak.

Kaynakça