Bilgisayarınız açıkken siz ne yaparsanız yapın, arkaplanda bir şeyler çalmaya devam mı ediyor? Müzik dinlemek PC başında vazgeçilmezlerinizden mi? Bu yazımda sizlere Amarok olarak anılan, o nacizane müzik çalıcısından bahsedeceğim, hazır mısınız?!

Amarok, pek çok linux dağıtımınca varsayılan olarak atanmış bir müzik çalıcısıdır. Hepsi bu mu? Tabii ki hayır. Amarok ile, 'Rediscover your music!' yani 'Müziğinizi yeniden keşfedin!'... Amarok'u diğerlerinden farklı olarak, bu yazıya konu olarak seçmem şimdilik size pek mâkul görünmeyebilir, ama okumaya devam edin, emin olun fikriniz değişecek!

İlk çalıştırıldığında bir koleksiyon oluşturmanız konusunda size yardımcı olan Amarok, içinde medya dosyalarınızı barındırdığınız dizinlerinizi belirttiğinizde bu dizinleri önce tarıyor, parça bilgilerini okuyor ve size 'koleksiyonunuz'u hazırlıyor. Yeni albümler, parçalar edinip koleksiyon dizinine eklediğinizde Amarok hemen fark ediyor, yeni parçalarınızı da kapsayan yeni koleksiyonunuzu arkaplanda hazırlayıveriyor. Koleksiyonunuzdaki tüm parçaları göz önünde bulundurmak istemiyorsanız, istediğiniz sanatçı, albüm ya da parçaları 'çalma listesi'ne taşıyarak o güne dair favori listenizi oluşturabilirsiniz, Amarok sizi anlar, hislerinize cevap verir, o parçaları çalar!

Eğer bir medya oynatıcısından beklediğiniz sadece sizin için birşeyler çalması/oynatması değilse, Amarok sizin de favorinizin yerini alacak demektir. Siz paşa paşa parçanızı dinlerken, sizin için albüm kapaklarını, parça liriklerini önünüze getirir. Tek bir tıklama ile dinlediğiniz sanatçı hakkında ayrıntılı bilgi edinebilirsiniz.

Bu kadarla da bitmiyor tabii ki. Diyelim bir yerlerden bir parça rast geldi, dinlediniz. O kadar harika ki, “Bu adamın diğer parçaları da duymaya değer olmalı!” diye geçirdiniz aklınızdan, parçanın adına bir bakıp sanatçının diğer parçalarını da edineceksiniz. O da nesi?

Unknown Artist – Unknown Track.mp3

Hayal kırıklığı ile aynı parçayı tekrar tekrar mı dinlerdiniz? Hayır. İşte Amarok, işte 'MusicBrainz'! Çalma listesindeki, hakkında hiçbir bilgimiz olmayan parçaya sağ tıklayıp 'Parça için parça bilgilerini düzenle'yi seçiyoruz. Karşımıza gelen ekranda aşağıdaki 'MusicBrainz kullanarak etiketleri doldur' butonuna basıp biraz bekliyoruz. Biz sadece bekliyoruz, Amarok ise içeriği binlerce gönüllü tarafından sürekli olarak denetlenen, 290 bin şarkıcı/grup, 460 bin albüm ve 5,5 milyon parçanın bilgilerini içeren MusicBrainz veritabanında sizin dinlediğiniz parçanın 'akustik parmak izi' ile eşleşen parçaları araştırıyor. İşi bittiğinde de, size araştırma sonuçlarını sunuyor... Ne harika değil mi?!

Dahası da var! Örneğin, bir rapor hazırlıyorsunuz ya da başka bir şeyle uğraşıyorsunuz bir şeyler çalarken. Parça atlamak, önceki parçayı tekrar çalmak ya da çalan parçayı duraksatmak istiyorsunuz. Bunun için pencere değiştirmenize gerek yok. Amarok arkaplanda daima harekete hazır hâlde bekler ve 'genel kısayol tuşları' ile çalıştığınız pencereyi değiştirmeden Amarok üzerinde işlem yapabilirsiniz. Bu kısayol tuşlarını şöyle bir gözden geçirelim:

  • Pencere tuşu + Z ~> Önceki parçayı çalar
  • Pencere tuşu + X ~> Hazırda bekleyen Amarok'a 'çal' emrini iletir :P
  • Pencere tuşu + C ~> Parçayı duraksatır ya da devam ettirir
  • Pencere tuşu + V ~> Çalma işlemini durdurur, nam-ı diğer 'stop'
  • Pencere tuşu + B ~> Sonraki parçayı çalar

Müzik dinlemek, sadece bilgisayar başındayken değil de, hayatın genelinde yaptığınız bir şey ve iPod ya da MP3 player'ınızı elinizden düşürmüyor musunuz? Amarok USB yoluyla bağladığınız iPod ya da MP3 player'ınızı sorunsuzca algılar ve yapabilecekleriniz konusunda size yardımcı olur.

Bahsedilmesi gerektiğini düşündüğüm bir şey de Amarok ile last.fm keyfi... Sadece last.fm ile ilgili dakikalarca konuşabilirim, ama meraklanmayın, özetleyeceğim sadece. Last.fm son zamanlarda popüler hâle gelen, insanların müzik zevklerini önce algılayıp, sonra 'nabza göre şerbet veren', internet radyosu. 'Audioscrobbling' özelliği ile dinlediğiniz parçaları veritabanına kaydeder ve siz yeni parçalar dinledikçe o sizin müzik zevkinizi analiz eder. Yeterince parça dinledikten sonra ise, size kendi favori parçalarınızı 'tıkır tıkır' çaldığını görebilirsiniz... Peki nedir Amarok'un bu konuyla ilgisi? http://www.lastfm.com.tr'den edineceğiniz last.fm hesabınızı Amarok'a tanıtarak rahatça kullanabilirsiniz. 'Ayarlar' -> 'Amarok Programını Yapılandır' kısmında, solda last.fm sekmesine tıklayarak hesabınızı tanıtın ve bırakın, Amarok siz sadece dinlerken; dinlediğiniz parçaları last.fm'e bildirsin, benzer sanatçı/gruplardan size bahsetsin. Üstelik, 'Çal' -> 'last.fm yayını çal' bölümünden zevkinize göre müzik dinleyin, hem de sabit diskinizde bu parçalar olmasa bile!

Tüm bu özelliklerine rağmen Amarok'tan başka bir müzik çalıcısı kullanıyor olamazsınız öyle değil mi? O hâlde Amarok için üç defa! “Yaşa, yaşa, yaşa!” :)

Bağlantılar: