Hakkında Künye

R Dili


   Merhaba arkadaşlar. İkinci yazım ile sizlerleyim. Bu yazımda sizlere R hakkında bilgi vermeye çalışacağım. R, alfabemizin 21. sırasındaki harf olmakla birlikte İngiliz alfabesinde ise 18. sırada yer almaktadır. Şaka bir yana, R denince aklımıza sadece bir harf gelmemeli. Sanırım R’ye biraz haksızlık yapıyorum zira R başlı başına bir dil hatta dünya çapında binlerce kullanıcısı mevcut bir dil. Hazırsanız başlayalım...

R istatistiksel hesaplama ve görselleştirme için geliştirilmiş bir dildir. R dili, GNU projesi içinde geliştirilmiştir. Bağımsız bir kurum ve kişilerce geliştirilen açık kaynak kodlu bir programdır. İlk kez Ross Ihaka ve Robert Gentleman tarafından AUT Üniversitesinde ( Yeni Zelanda) yazılmaya başlanan  R diline birçok kişi yazılım desteği vermiş ve özellikle Chambers’ın önerileri ile R dili şekillenmeye başlayarak dünyaya yayılmıştır (1996). R dilinin tasarımı, S dilinden (Bell laboratuarlarında  Becker, Chambers ve Wilks) ve Sussman’nın Scheme dilinden esinlenerek yapılmıştır. R dili daha çok S diline benzetilse de uygulama ve semantik açıdan Scheme diline benzemektedir. Ve sonuç olarak R programlama dili, bilimden ekonomiye, tıptan mühendisliğe kadar birçok alanda yüksek düzeyli bir programlama dili olarak kullanılmaktadır.

Matematik ve istatistik konusunda yeterli bilgi sahibi olmanız, R dilini kullanarak istatistiksel modelleme yapabilmeniz için önemlidir. Bu bilgi düzeyine sahipseniz, R size istatistiksel modelleme, hesaplama ve görselleştirme konusunda birçok imkan sunmaktadır.

R dili sürekli geliştirilen bir dildir. Ve istatistik alanı vb.  ile ilgili birçok modern uygulamanın kullanımına olanak sağlar. 1600’e yakın farklı paket programı R diline kendini adamış geliştiriciler tarafından hazırlanıp internet ortamında paylaşılmaktadır. Örnek vermek gerekirse arayüz kolaylığı sunan BiodiversityR paket programına bakabilirsiniz.
R dilinin diğer avantajı ise anlaşılmasının ve öğrenilmesinin kolay olmasıdır. Eğer istatistik alanı ile ilgileniyorsanız, dünyanın önde gelen istatistikçilerine baktığınızda çoğunluğunun R dilini kullandığını göreceksiniz. Tüm dünyada ise yaklaşık 250,000 kişi düzenli olarak R dili üzerinde çalışmaktadır.  Bu da R dilinin güvenilirliğini ve işlevselliğini göstermektedir. C, Java ve Perl gibi dillerle de benzerdir.

R dili ile bir proje hazırlıyorsunuz veya R dilinin geliştiricilerinden birisiniz diyelim ve örneğin zaman zaman verilerinizi başka birinin bilgisayarına taşımanız gerekiyor. R dilinde veriyi organize etmek, veri üzerinde hesaplamalar yapmak, veriyi görselleştirmek, veriyi yedeklemek, veri transferi yapmak ve dolayısı ile verileri paylaşmak kolaydır. Verilerin kontrol edilmesi için bu paylaşımlar oldukça önemlidir ve R dili bunu oldukça kolaylaştıran bir dildir.

R dili, bu dilini öğrenmek, kullanmak, geliştirmek  ve iyi bir istatistiksel hesaplama uzmanı olmak isteyenler için internette çok zengin bir ortama sahiptir. R dili uzmanlarından sorularınıza yanıt alabileceğiniz platformlar online ortamda mevcuttur.
Şimdi gelelim R ile nasıl çalışmaya başlayabileceğinize...Bu bölümde R dili ile çalışabilmeniz için kurmanız gereken programlardan  bahsedeceğim ve yazımı bu şekilde sonlandıracağım.

Öncelikle bir bilgisayarınız olmalı. Sonrasında internet bağlantısı kurduğunuz bir yerde, CRAN (The Comprehensive R Archive Network) sitesini ziyaret ederek (http://www.cran.r-project.org/) “Download and Install R” başlığı altındaki linklerden işletim sisteminize uygun kurulum dosyasını indirmelisiniz.  İnen dosyada Mac için R*.dmg, diğerleri için ise R*.exe isimli kurulum programını çalıştırın. ‘Run’a tıklayın .  Bu noktadan sonra, artık programı tanımaya ve üzerinde çalışmaya başlayabilirsiniz.


Kaynakça:

 

Özlem Demirci
- 2 -